Skupina Litostroj vyrobila oběžné kolo pro Alabamu


Přední světový výrobce turbín a dalších vodních strojů Litostroj Group vyrobil oběžné kolo pro hydroelektrárnu Lay v americkém státě Alabama. Tato proslulá elektrárna s více než stoletou historií v současné době prochází rekonstrukcí. Modernizace v blízké době čeká čtyři z jejích šesti Kaplanových turbín o výkonu 30 megawattů. Nové oběžné kolo, vyrobené ve slovinském hlavním městě Lublani, zamíří do jednoho z bloků elektrárny Lay, který projde rekonstrukcí jako první.

„Dodávku oběžného kola pro americkou společnost Southern Company si ceníme jako významnou referenční zakázku pro celý severoamerický trh. Ten je pro nás jednou z hlavních priorit,“ řekl generální ředitel Litostroj Group Pavel Váňa. Skupina Litostroj Group si váží návštěvy delegace ze státu Alabama, stejně tak velvyslankyně Spojených států ve Slovinsku Lyndy C. Blanchard a týmu americké ambasády, které uvítala ve svém výrobním závodě v Lublani. „Jedním z mých hlavních cílů je posílit obchod a investice mezi našimi dvěma zeměmi. Projekt Litostroj Group v Alabamě nabízí vynikající příklad četných příležitostí, které Spojené státy nabízejí zahraničním podnikům a investorům,“ řekla velvyslankyně Lynda C. Blanchard. 

Nový hydraulický design oběžného kola se sedmi lopatkami vytvořila společnost Litostroj Engineering ve městě Blansko v České republice. Model tohoto oběžného kola prošel úspěšnými testy v tamní moderní hydraulické laboratoři. Výrobu měla na starosti společnost Litostroj Power ve slovinské Lublani.

„Litostroj Group potvrzuje své renomé nejenom jako dodavatel strojů pro nově budované vodní zdroje, ale ve stále větší míře také jako realizátor kompletních rekonstrukcí hydroelektráren a jejich částí na celém světě,“ zdůraznil Pavel Váňa.

Přehradní elektrárna Lay


Přehradní elektrárna Lay je součástí vodního díla na řece Coosa. Jde o průtokovou, nikoliv akumulační elektrárnu – hladina přehradního jezera zůstává po celý rok víceméně konstantní. Nevyrábí energii po celý rok, ale v době špičkové poptávky nebo příznivých tržních cen elektřiny. Výška přehrady Lay Dam dosahuje téměř 130 stop (zhruba 40 metrů), její délka činí 2260 stop (necelých 690 metrů) a jde o čistě betonovou hráz.

Zákon o výstavbě elektrárny Lay podepsal už bývalý prezident Spojených států Theodore Roosevelt už v roce 1907. Autorem původního projektu byl William Patrick Lay, dlouhodobý zastánce využití navigačního a energetického potenciálu řeky Coosa. Šlo o první vodní dílo společnosti Alabama Power, která je dnes dceřinou firmou Southern Company. V roce 1967 prošla elektrárna významnou renovací.

Přehradní jezero je významnou destinací pro rekreaci, nabízí skvělé možnosti k projížďkám na lodi, plavání, rybaření a dalším outdoorovým aktivitám.

Průmyslový pilíř ENERGO-PRO


Litostroj Group je součástí nadnárodní skupiny ENERGO-PRO se sídlem v Praze v České republice. ENERGO-PRO je významným provozovatelem vodních elektráren, v posledních letech posiluje díky aktivitám Litostroje Group také svůj průmyslový pilíř a navazuje na středoevropskou tradici výzkumu, vývoje i výroby vodních strojů. Kaplanovu turbínu, kterou využívá také elektrárna Lay v Alabamě, vynalezl slavný inženýr Viktor Kaplan ve městě Brno na území dnešní České republiky.

Skupina Litostroj Group zahrnuje tradičního výrobce turbín a dalších strojů Litostroj Power ve slovinské Lublani; inženýringovou společnost Litostroj Engineering v Blansku v České republice; dalšího výrobce vodních strojů Litostroj Turkey, který provozuje nový závod v Ankaře; a firmu Litostroj Hydro, jež sídlí v kanadském Québeku a zaměřuje se na projekty v celé Severní Americe.